Jak vyplnit volno během letních měsíců bez ohledu na počasí? Stačí jen se vrátit zpátky o několik staletí a navštívit hrady a zámky. Velkou výhodou této kratochvíle je především to, že nejste limitovaní počasím. Ať je horko nebo zamračeno s občasným deštěm, uvnitř komnat a rytířských sálů je vám v tomto období rozhodně příjemně.
Své putování můžete zaměřit na určitý kraj nebo si cestu dějinami zaměřit i tematicky. Co takhle se vydat například po stopách Albrechta z Valdštejna? Osobnost tohoto vojevůdce se naplno projevila během třicetileté války, kdy dokázala využít náboženského chaosu a vhodně nabídnutými službami se obohatila o mnoho zámků a hradů. Tento vévoda dokázal vytvořit neskutečné vévodství Frýdlantské, které nebylo prakticky ničím jiným než státem ve státě.
Vydejte se tedy po stopách tohoto geniálního stratéga a navštivte vybrané objekty, na kterých zanechal svou stopu.
1. Státní hrad a zámek Frýdlant – proč nezačít v severních Čechách právě na tomto hradě a zámku, podle kterého se celé vévodství pojmenovalo? Pánu z Valdštejna je v expozici věnována celá místnost, ke které se návštěvníci dopodrobna seznámí s jeho známým i utajovaným životem.
2. Jičín – hlavní město vévody, se kterým měl vskutku bombastické plány, mezi které patřila stavba univerzity, zřízení biskupství či vlastního sněmu. Dnes můžete v tomto městě zavítat na pravidelnou akci Jičín – město pohádky, jež se koná vždy na úvod školního roku.
3. Mnichovo Hradiště – nevelký a poměrně i zastrčený zámek patřil do vlastnictví rodu Valdštejnů po dlouhou dobu. Do dějin Evropy se zapsal také jako místo jednání Svaté aliance (spojenectví ruského, pruského a rakouského panovníka od roku 1815). Perličkou je zcela jistě zachované dobové divadlo.
4. Valdštejnský palác v Praze – současné sídlo našich politiků zaujme rozhodně svými opečovávanými zahradami a v nich například umělou jeskyní (grotou).
Valdštejn– rodové sídlo, dnes však pouze zřícenina hradu u Turnova v Českém ráji, velmi pěkně doplňuje cestu po stopách tohoto slavného muže.