LED diodová žárovka jako součást podpisu „výhodné“ smlouvy je údajně pro zákazníka bonusem – darem zdarma. Pokud však zájemce o levnější energii záhy rozváže spolupráci a smlouvu ukončí, firmy mu hrozí zaplacením penále ve výši několika tisíc korun.
Před tímto nekalým postupem varuje Česká obchodní inspekce (ČOI). Spotřebitelům radí nic neplatit, a obrátit se na Energetický regulační úřad ERÚ. Firmy často vyhrožují sankcemi v podobě poplatků, úročením penále a v případě nezaplacení i exekucí majetku. Na to však nemají nárok, neboť příkaz k exekuci může vydat pouze soud na základě individuálního projednání každého případu. Firmy totiž své pohledávky řeší přes vymahačské agentury, nikoliv soudní cestou. Jediné, co zákazník, který smlouvu s podomním prodejcem podepsal, musí provést, je vrátit žárovku prodejci, anebo příslušnou náhradu v ceně odpovídající tomuto výrobku na trhu (řekněme u 12W LED žárovky zhruba 120 korun, což je tzv. obvyklá cena).
Pozor na podomní prodejce – důležitá je hlavně prevence
Některým (ne všem) podomním prodejcům levné energie se říká „šmejdi“, tento vžitý slogan si vysloužili způsobem, kterým své služby praktikují. Podobá se známému přísloví „když ptáčka lapají, krásně mu zpívají“. Bohužel se jim daří poměrně značně nalákat na žárovku za pár desítek korun, kterou dnes již koupíte v každém supermarketu, některé důvěřivce, většinou seniory. Ve finále se totiž o žádnou zářnou úsporu nejedná. Většina takových „důvěřivců“ totiž bydlí v panelových domech, nebo na venkově, kde se převážně vytápí pevnými palivy nebo plynem, a kde elektřina představuje jen menší zlomek celkových plateb za energie. Navíc lze ovlivnit pouze necelou polovinu nákladů, více než 50 procent její distribuce je dáno pevnou sazbou.
Obchodní inspekce také upozorňuje, že by si lidé měli nejprve smlouvu s podomním prodejcem prostudovat doma sami a v klidu, nechali ji posoudit někým nezávislým, např. neziskovou organizací s právní bezplatnou podporou, a rozhodně nic nepodepisovali pod tlakem, zvláště ne mezi domovními dveřmi.